fbpx
Harika Hobi Sitesi

Uzun Örgü Yaprak Motifi Yapılışı – Tığla Yaprak Yapımı Videolu Anlatım

Hanımlar sizlere bugün tığ işi uzun örgü yaprak motifi yapılışı konusu anlatacağım. Yapımı çok ama çok basit olan bu güzel şirin örgü yaprak modelleri bir çok örgü modelinizi için harika süsleme araçları olacaktır.  Özellikle örgü bebek bere yapımı, örgü bebek battaniye modelleri yaparken, örgü bebek hırka modelleri yada yelek modelleri yaparken buna benzer şirin örgü yaprak motifi kullanıyoruz.

Tabi ki bu yaprak motifi genelde başka bir örgü çiçek motifi yanında çiçeğin yaprağı şeklinde kullanılmaktadır. Bu konumuzda sizlere bu uzun ince tığ işi örgü yaprak yapımı gösterdikten sonra beraber kullanabileceğiniz başka bir örgü çiçek modeli de paylaşacağım.

Örgü örmeye yeni başlayan kişiler ilk başta basit hemen yapılabilen örgü modelleri ile başlamak isteyebilir. Sebebi ise hevesleri kırılmasın diye. Özellikle küçük kızlar örgüye alıştırılırken basit örgü motifleri nasıl yapılır onu öğretirler. Bu konumuzda bunun için çok güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Resimli anlatımla uzun örgü yaprak motifi yapılışı

Şimdi sizlere resimli anlatımla uzun örgü yaprak motifi yapımı gösterelim.

Bu yaprak yapımında sabit zincir sayısı yok. Yapmak istediğiniz yaprak büyüklü kadar zincir çekersiniz. Ben size bu örnekte on zincir çekerek yaprağı örmeye başladım, bu örnek çok ama çok kolay bir örgü.

Şimdi ilk olarak on zincirimizi yaptık.

Bu örgüdeki yapmamız gereken şey, her zincire birer kez batıp ilmek çıkarmak ve bu ilmeklerin hepsini tığımızda biriktirmek, sıra bitince tığımıza ip alıyoruz ve tığımızdaki ilmekleri ikişer ikişer toplayıp başladığımız yere dönüyoruz. Her zincire batıp ilmek geçiriyoruz ve bu ilmekleri tığımızda biriktiriyoruz.

Örgü Bebek Pantolonu Yapılışı-Örgü Bebek Pantolonu Nasıl Yapılır ?

Yaprağımızın orta kısmındaki ilmekler daha uzun, her ilmek yaptığımızda ipimizi istediğimiz boyutta uzatıyoruz işaret parmağımızla ilmeğin üzerini bastırıyoruz sonra sıradaki zincire batıyoruz ve onu da istediğimiz boyuta kadar çekiyoruz ve işaret parmağımızla üzerine bastırıyoruz sırayı böyle tamamlıyoruz.

Sıramızı bitirmek üzereyiz bu şekilde bu yaprak modeli çok çabuk oluyor.

Tığımızın üzerindeki ilmekleri ikişer ikişer topluyoruz. Sıramızı tamamladık, isterseniz bu yaprağı burada da bitirebilirsiniz, ama biz bu modelde  diğer tarafını da aynı şekilde yapıyoruz. Sıra bitince bir zincir çekiyoruz ve yaprağın diğer tarafına geçiyoruz.

Şimdi bu tarafta da aynı şekilde her zincire batıp ilmek çekiyoruz ve tığımıza biriktiriyoruz. Her ilmeğin başını işaret parmağımız ile bastırıyoruz ilmeğin uzunluk ayarı bozulmasın diye.

3 Maddede Hayatımızdaki Örgünün Yeri-Örgü Modelleri

İlmekler tamam, dönüşte ilmekleri iki iki toplayarak başladığımız yere dönüyoruz. Yaprağımız tamamlanmak üzere.

İşte yaprak tamam, sizin de yaprağınız harız büyük ihtimalle, şimdi kestiğimiz ipin ucunu arka tarafa saklamaya çalışacağız daha güzel görüntü için.

Yaprağın arkasını çevirin ve ipi kestiğimiz ucu yaprağın içine saklıyoruz, yaprağın arkasındaki ilmeklerin arsına bu ipin ucunu alıp geçirerek ipimiz saklanmış olucak.

İpimizi sakladık, yaprağımız oldu. Bu yaprağı da başka çiçeklere ekleyerek kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Farklı yeşil renkteki iplerden gerçeğe yakın tonlar oluşturabilirsiniz, ebruli ip de kullanabilirsiniz. Umarım size farklı fikir vererek yardımcı olabilmişimdir.

Videolu anlatımla uzun örgü yaprak motifi yapılışı.

Sevgili hanımlar şimdi aynı uzun örgü yaprak modeli için birde sizlere videolu anlatım ekliyorum.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe