fbpx
Harika Hobi Sitesi

TIĞ İŞİ YAZLIK ÖRGÜ MODELİ YAPIMI

Merhaba ören bayanlar.Şimdi sizlere göstereceğim örgü modelini bebek battaniyesi bayan yelek ve şal yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. 6 numara tığ kullanarak örüyoruz.

Öncelikle örgümüze başlarken 14 ve katları olarak zincir çekerek başlıyor;14 ve katlarını çektikten sonra artı 2 tane zincir ilave ederek devam ediyoruz. Öncelikle ölçümüzü hazırlıyoruz 14 ve katları olarak zincirimizi çekiyoruz.Bunu Dilerseniz Angora iplerle de yapabilirsiniz sadece ölçüleriniz değişir. Bir sıra bu şekilde devam ediyoruz daha sonra örgümüzü çeviriyoruz ilk başlangıçtaki trabzanı saymadan devam ediyoruz . İlk baştan yine saydığımız zaman üçüncü trabzana batıyoruz bu sırada üçlü trabzan olarak örüyoruz.4 tane zincir çekip sayıyoruz. üçüncü trabzanın tepesine batıyoruz ve aynı şekilde bunu da üçlü trabzan olarak örüyoruz. Şu anda burası başlangıç bölümü ve iki tane trabzan oluşturmuş olduk. Bu kendiliğinden bu şekilde s şeklinde dalgalar halinde devam eden bir örgü modeli. İlk modelimizi tamamladık zincir çekmeden ikinci modelimize geçiyoruz.


İlk başlangıçta 2 tane atlayıp 3 sıra yapmıştık.Burası yarım devam ettiği için ikinci modele geçişte son baktığımız yeri saymıyoruz, altıncı trabzan tarafına bakıyoruz ve buradan aldığımız ilmeğimizi tekrar 3 defa dönerek kapatıyoruz.Böylece 6 tane atladığımız bölümler örgümüzü toparlayıp s şeklini almasını sağlayacak.

Tekrar 3 tane zincir çekiyoruz  ve tekrar üçüncü trabzana batarak trabzanımızı elde etmiş oluyoruz. iki tane trabzan daha yaptıktan sonra üçüncü trabzanın hemen yanındaki son trabzan yanındaki bölüme batarak yapıyoruz. Ve tekrar 3 tane zincir çekiyoruz hemen yanındaki trabzanın tepesine batıyoruz. Burası bizim birleşim yerimiz. Buradan itibaren saydığımız zaman dört tane trabzanımız oldu.5 tane trabzanı üç tane sayarak ileriye yapıyoruz her modelimiz bu şekilde 5 tane trabzandan oluşuyor.toplamda da 4 tane deliğimiz var.

Şuan her modelimiz 5 trabzandan oluşmakta. Bu şekilde sıra sonuna kadar geliyoruz. Sonuncu trabzanı yaptıktan sonra hiç zincir çekmeden başında oluyoruz ve en sonuncu trabzan arasına giriyoruz. Böylece burada kenar bölümü oluşuyor ilk sıramız tamamlanmış oluyor. Tekrar 3 tane zincir çekiyoruz örgümüzü çeviriyoruz ve bu taraftan da aynı işlemi tekrarlıyoruz.  Burada biz trabzanlarımızı ikili trabzan olarak yaptık siz bunu Dilerseniz üçlü trabzan şeklinde de yapabilirsiniz.
Model hesaplarken 14 ve katlarını ayarlayarak zincir çekmelisiniz sonra gösterdiğimiz şekilde modeli kurarak devam edebilirsiniz. bu örgü modelimizi bayan yeleklerinde,şal yapımında,battaniye yapımında ve daha birçok şeyde kullanabilirsiniz.<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe