fbpx
Harika Hobi Sitesi

Tığ İşi Güzel Motif Yapımı Çok Eskilere Dayanan Hoş bir Uğraştır

Tığ işi örgü güzel motif yapımı çok eskilere dayana güzel bir hobi alanı. Eskilerden maddi imkansızlıklardan ihtiyaçtı şimdi ise çok hoş bir örgü ve hobi uğraşı. Çiçekler ilk olarak göçebe hayat yaşamış kişilerce ilk kır çiçeklerinin açmasıyla ovalar da görülmüştür. Zamanla insanlar çiçekleri incelemiş ve çiçek motifi yapımı örneklerini sonraları tığ işi motif yapımı gibi alanlarda kendilerini geliştirmişlerdir. Güzel motif yapımı sayesinde kişiler yaptıkları el işlerini bebek battaniyelerinde, buzdolabı süslerinde, eski zamanlarda bilhassa kullanılmış olan hatta eskiye bağlı değerlerini kaybetmemiş kişiler tarafından hala kullanılmakta olan yastık kenarlarında kullanmıştır.güzel motif yapımı-13

Yine zamanın da şuan ki pikelerin yerini tutan yorganları kaplamalarında, masa örtülerinde, el örgüsü perdelerde, yemeni kenarlarında ( eşarplarda), çarşaf kenarlarında kullanılmıştır. Birde önceki zamanlar da ilkokul önlüklerinin olmazsa olmazı yakalıklarda oldukça çok sayıda kullanılmış ve birçok kişi tarafından da itibar görmüştür.

Ancak hazır el işi örgü modellerinin piyasada ki yeri özellikle bayanların bu işlerden uzaklaşmaya başladığını kanıtlar niteliktedir. Buna rağmen hala bu tür motif yapımı örneklerine toplumumuz da bazı kişilerce önem verilmektedir. Bu sayede kişiler çiçek motifi nasıl yapılır ve örgü motif yapılışı konularına derinlemesine işlemekte hatta Halk Eğitim Merkezlerinin bünyesinde açılan dikiş nakış kurslarına katılmaktadırlar.

Zaman ayırdıkları bu el işi modellerini yine buzdolabı süslerinde, bebek battaniyelerinde, peçeteliklerde, masa, televizyon, sehpa örtülerinde, mutfak dolaplarında, komodinlerde, sandık üstlerini örtmeye yarayan örtülerde, oyuncak bebeklerin kıyafetlerinde, toka yapanlar bilirler ki toka süslerinde, el havlusu kenarlarında olmak üzere birçok dekoratif alanda kullanılmaktadır.Böylece devamlı işi olmayan bayanlar da bu gibi motif yapımı örneklerine zaman ayırarak vakitlerini el sanatlarına ayırmaktadırlar.

Resimli gösterimle tığ işi güzel motif yapımı

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe