fbpx
Harika Hobi Sitesi

Tığ İşi Çapraz Fıstık Örgü Yapımı Videolu Anlatım

Merhaba hanımlar, bugün sizlere tığ işi çapraz fıstık örgü yapımını detaylıca göstereceğim. Bu modeli şal, battaniye ve atkıda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Orta kalınlıkta ip
  • Tığ
  • Makas

Yapımı

Tığ işi çapraz fıstık modeli yapılışı için istediğimiz boyuta göre zincir çekerek modelimize başlıyoruz.Tığımızın başını doluyoruz üçüncü zincire batarak trabzan yapıyoruz çapraz fıstık modelimizi ilk sıramızı trabzon olarak devam ediyoruz her zincire bir tane trabzan yaparak bu sırayı bitiriyoruz.

İlk başlangıçta sıramızın başında kenarlarını düzgün durması için üç ya da beş tane trabzan yapıyoruz başlangıç ve sonunda yaptığımız ilk başlangıcı trabzon sayımızla sondaki trabzon sayımız aynı olmasına dikkat edelim.Bir trabzan atlıyoruz ikinci trabzan’a batıyoruz.

Yanına bir daha trabzan yapıyoruz yanına bir daha trabzan toplamda yanyana üç tane trabzanımız olacak tığımızın başını dolayıp başta boş bıraktığımız trabzanın başına batarak buraya üçlü fıstık yaparak fıstığımızı kapatıyoruz bir zincir çekip bir trabzan atlayıp diğer yandaki trabzana batarak tekrar yanyana üç tane trabzan yapıyoruz bir zincir çekip başta bıraktığımız trabzana tekrar üçlü fıstık yaparak fıstığımızı kapatıyoruz.

Çapraz fıstık modelimizin bu sırası bu şekilde devam ediyor kenarda bıraktığımız trabzanlarımız aynı şekilde ikili trabzan olarak devam ediyoruz.Modelimizi çevirip arkasını tekrar başlangıçta ve sonunda normal trabzan yaptığımız yeri aynı şekilde burada işlemimiz hiç değişmiyor modelimizin başlangıç ve sonunda normal trabzan yapıyoruz.

Bu sırada da fıstığımızın başına üç tane trabzan yapıp başlangıçtaki trabzanın başına batarak bir üçlü fıstık yapıp bir zincir çekiyoruz tekrar diğer fıstığa geçiş yapıp orada fıstığın başına üç tane trabzan yapıp ilk trabzoanın başına batarak üçlü fıstık yapıyoruz tekrar bir zincir çekip diğer fıstığa geçiş yapıp yine fıstığımızın başına üç tane trabzan yapıyoruz ilk fıstığımızın alt kısmına hizasına denk gelecek şekilde üçlü fıstığımızı yapıp fıstığımızı kapatıyoruz modelimiz bu şekilde tığ işi çapraz fıstık modelimizi istediğiniz model uzunluğunda yapabilirsiniz.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe