fbpx
Harika Hobi Sitesi

Saksıda Çiçek Lif Yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere saksıda çiçek lif yapımını paylaşacağım.

Malzemeler

  • 4 farklı renkte lif ipi
  • Tığ

Yapımı

Saksıda çiçek lif yapımı için öncelikle 3 zincir çekelim. Ortadaki zincire batarak fıstık yapalım. 3 defa saralım fıstık yapıp kapatalım. Bir zincir çekip ilmeği genişletelim ve onun üzerine fıstık yapalım.

Kapatalım bir zincir çekelim ve üzerine bir fıstık yapalım. Tekrar kapatıp bir zincir ve fıstık çekelim. Bu şekilde 10 tane fıstık yapalım. 11. fıstığı yana gelicek şekilde yapalım.

Bir zincir çekip onun üzerine bir fıstık yapalım ve kapatmayalım. Bir tane de karşıya fıstık yapalım. Bu şekilde üçünü birden toplayalım. Tepeye bir dibine bir fıstık ve karşıya bir fıstık yapıp üçünü birden toplayalım.

Bir zincir çekelim tepeye bir dibine bir ve karşıya bir fıstık yapıp üçünü bir toplayalım. Bu şekilde sonuna kadar gelelim. Üste çıkınca artırma yapalım. Her sırada bir tane artırıp toplam on sıra yapalım.

Üzeri on fıstık kalana kadar da eksiltme yaparak devam edelim. Yaptığımız lifin kenarları için farklı renkte ipe geçelim. Köşeye sabitleyip bir örümcek yapalım. 4 zincir çekelim tepesine batalım. Bu şekilde kenarlarını örelim. Saksıyı yapmak için aynı renk iple 3 zincir çekelim ve ortadaki zincire fıtık yapalım.

Kapatalım bir zincir çekip onun üzerine bir fıstık daha yapalım. Bu şekilde 6 tane fıstık yapalım. 8. fıstığı yapıp kapatmadan dibine batalım. 1 zincir çekelim tepeye bir dibine bir ve karşıya bir fıstık yapıp üçlü toplayalım. Sıra sonuna kadar böyle devam edelim.

Üst sıraya geçince artırma yapalım. Üzeri 11 fıstık olana kadar artırma yapalım. 3 sıra da eksiltme yapalım. İki sıra da artırma yapıp çiçeklere geçelim. 5 zincir çekelim ilk zincire batalım. 3 zincir çekelim başına dolayıp 2 defa da çekip trabzan yapalım. 1 zincir çekelim 1 trabazn yapalım. Bir zincir bir trabzan yaparak toplamda 12 tane trabzan yapalım.

5 zincir çekelim ilk yuvaya 4 defa sarıp fıstık yapalım. Bu şekilde 6 fıstık yapıp çiçek yapalım. Toplam 5 çiçek yapalım ve çiçeğin dallarına geçelim. Yeşil ipe geçip 3 zincir çekelim ortadaki zincire batarak fıstık yapalım. 1 zincir çekelim fıstık yapalım. Kapatıp 2 zincir çekelim ve ipi keselim. Son olarak saksı, çiçek ve dalları lifimize dikelim.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe