fbpx
Harika Hobi Sitesi

Püskül / Halka Modelinden Patik Yapımı

Merhaba hanımlar bugün de sizlere püskül veye halka modelinden patik yapımını anlatacağım. Videomuz da tığ işi – halka İlmek veya kürk İlmeği nasıl örülür yapımını detaylı olarak göstermek istedim. Tığ işi – halka İlmek, kürk ilmeğini parmak yerine kalem veya cetvel üzerinden ilmek alma yöntemi ile de yapılabilir. Halka ilmek – kürk ilmeği ile lif örülebilir, giysilerinin etrafını süslemede kullanabiliriz, çocuk giysilerinde bu örgü tekniğini kullanabilirsiniz veya benim bu videomda paylaştığım gibi patikler de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 farklı renkte patiklik ip
  • 2 numara tığ

Yapılışı

Püskül patik modeli yapılışı için ilk ipimize 15 zincir çekip içine 13 adet trabzan yapalım. Üst srada her trabzana çift batarak bu sırayı bu şekilde devam edelim. Üste geçince 1 trabzana tek diğerine çift olarak batalım toplam trabzan sayımız 48 olacak.

Patik ucu küt olandan yaptım bu model için. Üst sıraya geçince diğer ipe geçelim. Yan kısımdan itibaren modeli uygulamaya başlıyacağız. İpe parmağımızın altına alarak yuvarlak şekli verelim.

Sıradaki trabzana batarak sık iğne yapar gibi ama parmağımızı ipe bastırarak halka şeklini veriyoruz. Bu sırayı bu şekilde tamamlayalım. Üst sıraya gelince her sık iğneye bir trabzan yaparak bu sırayı bitirelim. Uyguladığımız işlemi istediğimiz boyuta gelene kadar devam edelim.

Daha sora ayırma işlemine geçelim burada yapmamız gereken sağda ve solda aynı sayıda trabzan olacak ve ortada ya altı yada yedi trabzan olması gerekiyor.

Ortada bıraktığımız yedi veya altı trabzanın üzerine sık iğne yapalım trabzanlara aynı şekilde devam edelim tekrar sık iğne bölümüne gelince sık iğneleri üçer üçer toplayalım.

Trabzanları aynı şekilde devam edelim sık iğneye gelince oluşan boşlukları tek seferde toplayalım.Bu şekilde patiğimizi bitirmiş olduk iyi günlerde kullanın.


<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe