fbpx
Harika Hobi Sitesi

Kurdele Nakışı İle Örgü Menekşe Çiçeği Yapımı

Kurdele nakışı, iğne ile yapılan bir sanattır. Ayrıca dekoratif bir nakış çeşididir. Kurdele nakışında ipek ve organze kurdelelerle, kesme, katlama dikme yöntemleri kullanılarak çeşitli kompozisyonlar oluşturulmaktadır.Kurdele Nakışı İle Zarif Menekşe Çiçeği

Kurdele nakışı; kolay, çok fazla araç gereç gerektirmeyen, fakat çok güzel sonuçlar alınabilen bir nakıştır. Ayrıca öğrenilmesi çabuk ve kolaydır. Kullanım alanının genişliği de kurdele nakışı sanatının bir başka artı özelliğidir. Ayrıca evde çalışma rahatlığı tanıması ve temiz bir iş olması bu sanatın bayanlar tarafından oldukça rağbet görmesine sebep olmaktadır. Birçok farklı modelin yapılabildiği kurdele nakışı ile örgü menekşe çiçeği yapımı da en çok yapılan modeller arasında yerini almıştır.

Menekşe Yapımı DetaylarıKurdele işi çiçek yapımı

Birçok kadın çeşitli süslemeler ile bazı araç ve giysileri süslemeyi sevmektedir. Zarif menekşe çiçekleri de en çok kullanılan süsleme yöntemlerinden birisi olmaktadır. Bu neden ile birçok kişi kurdele nakışı ile örgü menekşe çiçeği yapımını merak etmektedir.
Kurdele işi

Kurdeleden menekşe yapımı için belirli olan ölçülerin kullanılması gerekebilir. 5 santimetre saten kurdeleler ile ortalama bir menekşe yapımı elde edilebilir. Bu boyutlarda kim ne kadar büyüklükte bir menekşe çiçeği ister ise ona göre ölçüleri büyütmesi ve küçültmesi gerekebilir.Katme gül yapımı

Uygun renklerde ip kullanmak, görüntünün bozulmaması adına oldukça değerli bir detay olmaktadır. Menekşenin görüntüsünde ipin sırıtmaması gerekir. Bu neden ile yapılacak olan menekşe çiçeğinin seçilmiş olan renklerine uygun bir ip kullanımı, görüntü olarak daha iyi bir sonuç almayı kolaylaştırır.

Kurdele Nakışı Yapımı Nasıl Olur?

Zarif menekşe yapımları için belirli bir sıralamayı takip etmek gerekir. Bu sıralama ve ipuçları sayesinde oldukça hızlı bir şekilde sonuç elde etmek mümkün olur. Yapım aşaması;Kurdele nakışı nasıl yapılır

  • Kare şeklinde kesilmiş olan kurdeleler katlanmalıdır,
  • Daha sonra şekil verme işlemi tamamlanır ve fazlalık olan kısım makas yardımı ile kesilir,
  • Kesim işleminden sonra altından saçakların çıkmaması için yakım işlemi olmalıdır. Eğer o kısımların yakılması istenmiyor ise iğne ile tutturulması gerekir.
  • Çiçeğin iç kısmını oluşturacak olan iki rengin kurdelesini birlikte ikiye katlanmalıdır. Bu kurdelelerden iç kısımda yer alacak olan daha küçük olmalıdır.
  • Pileler denk getirilmeli ve kıvırılmalıdır. Fazlalıklar yine yakılmalıdır.
  • Daha sonra yaprak yapımı olur. Tohum için makrome ip kullanılır.Elde kurdele nakışı örnekleriSon olarak örgü iğnelik yapımı-tığ işi iğnelik nasıl yapılır yazısını okumak isteyebilirsiniz.
<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe