fbpx
Harika Hobi Sitesi

Kol örgüsü battaniye yapımı

Kışın yavaş yavaş hissedilmesiyle battaniyeler de ortaya çıkmaya başladı. Gerek TV seyrederken, gerek şekerleme yaparken ya da uzanıp kitap okurken kullandığımız battaniyelere bir yenisini daha ekleme ister misiniz? Sizin için çok şık ve havalı duran kol örgüsü battaniye yapımı hakkında araştırma yaptık.

İşte, fotoğraflar eşliğinde kol örgüsü battaniye yapımı…

Öncelikle 2 adet kol örgüsü yumağı alıyoruz. 2 adet yün yumaktan ortalama bir kişilik battaniye çıkıyor. Daha büyük bir battaniye için 3 yumak, 2 kişilik bir battaniye içinse 4-5 yumak yeterli oluyor.

Örme işlemine bir halka yapıp sağ kolumuza geçirerek başlıyoruz.

Ardından örme işlemine geçiyoruz.

1 – Bileğimize geçen düğümün ucunu elimizin altından avuç içimize alıyoruz.

2 – Sonra sol elimizi aradan geçirerek ipi tutuyoruz.

3/4 – Tuttuğumuz ipi sol elimizle çekerek yeni bir düğüm oluşturuyoruz.

Elde ettiğimiz yeni düğümü de sağ kolumuza geçiriyoruz ve bu işlemi 16 düğüm olarak tekrarlıyoruz.

16 düğümden oluşan ilk sırayı bitirdikten sonra fotoğrafta görüldüğü gibi örgümüzü sağ koldan sol kola geçiriyoruz ve bu arada bir sıra daha örmüş oluyoruz.

Yün yumaklarımız bitene kadar aynı işlemi yaparak battaniyemizi bir koldan diğerine geçiriyoruz. Aslında bunu şiş örgüsü ile aynı düşünerek sadece şiş yerine kollarımızı kullanarak yaptığımızı düşünürsek örmek daha da kolay olacaktır.

Bitirme işlemine gelince de yine aynı şiş örgüsündeki gibi bitiriyoruz ve özellikle düğümleri rahat atmaya dikkat ediyoruz. Çünkü battaniyemizin en büyük özelliği rahat ilmeklerle örülmesi ve delikli olması.

Evet, koca bir battaniyeyi kollar ile örmek size yorucu görünebilir ama gerek ipin kalınlığı, gerekse ilmek ve düğümlerin büyüklüğü o koca yumakların hemen bitmesini sağlıyor ve bir iki saat içinde kocaman bir battaniyeyi örmüş oluyorsunuz. Daha büyük battaniyeler için üretilmiş ahşap şişler var, isterseniz onlardan da kullanabilirsiniz. Ama kolla örmek gibi keyif verir mi bilemeyiz!

Bakalım kol örgüsü battaniyemiz nasıl durmuş, evimize nasıl yakışmış? İstediğiniz renkte ve büyüklükte yapabileceğiniz battaniyeler dostlarınız ve arkadaşlarınız için de çok şık bir hediye seçeneği olabilir…

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe