Kasnak Nakışı İle Çiçek Nasıl Yapılır?

  • 15 Temmuz 2017
  • Kasnak Nakışı İle Çiçek Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 1.215 kez görüntülendi.

Kasnak Nakışı İle Çiçek Nasıl Yapılır?

Kasnak Nakışı Nedir?

Kasnak nakışı, aslında bir eski Türk geleneğidir. Bir kasnak kullanarak model oluşturulur. Son derece zarif görüntüsü ile eski Türklerden günümüze kadar gelmiştir. Kasnak nakışı;  kasnak yardımıyla bir motif ortaya çıkarmaktır. Kasnak üzerine bir nakış işidir. Pamuk ya da ipekten yapılmış kumaş üzerine bu işlem gerçekleşir. Bu işlem yapılırken iğne ile değişik teknikler kullanılır. Bu teknikler özellikle kabartma kullanılarak yapılan tekniklerdir. Kasnak nakışı Türk geleneklerinde oldukça yaygındır.

Kasnak işi, kadınların en zarif bulduğu süsleme şekillerinin başında gelir. Bu süsleme tarzı Türk kadınlarının vazgeçemediği gelenek arasındadır. Özellikle geleneksel motifler kasnak nakışı işleminde kullanılır. Ancak zamanla geleneksel motifler yerini çiçek motiflerine ya da modern izler taşıyan motiflere bırakmıştır. Kasnak nakışıyla motif elde edilir. Elde edilen bu motifleri her türlü süsleme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Kasnaklar genellikle tahtadan veya kemikten yapılmaktadır. Kasnağından kumaşına; kumaşından iğnesine kadar her şey özel bir sistem gerektirir. Ancak modern kasnaklarda halkalar kemik ya da tahta kullanılmadan temin edilir. Daha çok tahta veya plastik kasnak seçilir. Bu kasnaklara motif yapılacak örtüler geçirilir. Ayaklı bir aparat yardımıyla iki el ile işleme yapılacak hale getirilir. Örneğin bir yatak örtüsü üzerine model yapılmak istenirse; kasnaklar bunun için oldukça uygundur. Yatak örtüsü kasnağa gerili ve model oluşturulmaya başlanır.

Kasnak Nakışı İle Çiçek Nasıl Yapılır?

Kasnak ile yapılan modeller arasında en çok çiçek motifleri tercih edilir. Sanırım bunun en büyük nedeni; kadınların çiçeklere olan ilgisidir. Bu nedenle kasnak çiçek yapımı ile ilgili çok sayıda model bulunabilir. Kasnak ile çiçek yaparken ilk önce modelin yapılmak istenildiği kumaş gergin şekilde kasnağa yerleştirilir. Modelin kendini göstermesi için kumaşın gergin olması şarttır. Daha sonra kasnağın üzerine çiçek motif örneği yerleştirilir. İğne yardımıyla model çıkarılmaya başlanır. İğneyi batırıp çıkarmasıyla model yavaşça oluşur. Bu işlem sonucunda model tamamlanır. Kumaş kasnaktan çıkarılır. Böylece kumaşa istenilen model çıkarılmış olur. Bu şekilde oldukça zarif çiçek modelleri oluşturulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe

Sunucu Seo ve Site Optimizasyonu Geliyoo E-Ticaret Sitesi E Ticaret Tarafından sağlanmaktadır.