İğne Oyası İle Menekşe Çiçeği Yapımı

  • 19 Temmuz 2017
  • İğne Oyası İle Menekşe Çiçeği Yapımı için yorumlar kapalı
  • 1.055 kez görüntülendi.

İğne Oyası İle Menekşe Çiçeği Yapımı

İğne Oyası İle Menekşe Çiçeği Nasıl Yapılır?

Pek çok motif yapılabilen iğne oyası yardımıyla menekşe çiçeği de yapılır. Oldukça zarif olan bu model ile havlu kenarınızı süsleyebilirsiniz. İğne oyası ile menekşe yapmaya başlamadan önce hangi ipi kullanmak istediğinize karar verin. Bu aşamada ipin rengi oldukça önemlidir. Menekşe çiçeği genellikle mor renkte karşımıza çıakr. Bu nedenle kadınlar bu model için mor renk ipi tercih eder. Ben de bu menekşe çiçeği için mor, sarı ve beyaz renk ip kullandım.

Menekşe çiçeğini yapmak için parmak üzerinden yine bir halka yaparak üzerinden 5 zürafa yapılır. Daha sonra büzerek toplanır ve boru yapılır. 4 sıra boru çıktıktan sonra her zürafa gözünde de menekşe yapraklarına başlanır.  3 zürafa ile başlanır ve 5 sıra çıkılır. İşleme bu şekilde devam edilir. Bu şekilde 2 yaprak da aynı renkten yapılır. Kenarına dönülür ve ip kesilir. Beyaz ip ile yine 3 zürafa ile başlanır. Aynı işlem sarı renk için de uygulanır.  Yapraklar 5’ e tamamlanır. Bu esnada sayılar da eşit olur.  Biten sarıların kenarını da aynı şekilde sarı renk ile zürafa ile dönülür.  Bu sırada beyaz renk 2 yaprak olur. Beyaz yaprağın da kenarları aynı şekilde beyaz ip ile zürafa yapılır. Böylelikle menekşe çiçeğinin yaprakları biter.

Daha sonra iki beyaz ve bir sarı rengin içine eflatun rengi yerleştirilir. Bu şekilde damar yapılır. Bu şekilde yapılan damarlar ipe düğümlenir. Bu işlem de bitmiş olur. Daha sonra menekşe çiçeğinin tomurcuğuna geçilir. Parmağa halka geçirilir ve altı adet zürafa yapılır. Bu işlem ile boru şekli verilir. Daha sonra ip kesilir. Artık tomurcuk işlemi de yapılmıştır. Bu aşamada tomurcuğun kesilen ipi sabitlenir. Bu sabitleme işlemi sonucunda da tomurcuk menekşe çiçeği içine yerleşmiş olur. Bu işlem de yapıldıktan sonra, menekşe çiçeğinin dal kısmı da yapılır. Dal için 6 zürafa ile başlanır ve iki zürafa kalana kadar eksiltilir. Bu şekilde iğne oyası ile menekşe yapımı tamamlanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe

Sunucu Seo ve Site Optimizasyonu Geliyoo E-Ticaret Sitesi E Ticaret Tarafından sağlanmaktadır.