fbpx
Harika Hobi Sitesi

İç İçe Halkalar Şeklinde Örgü Çiçek Deseni Yapma

İç İçe Halkalar Şeklinde Örgü Çiçek Deseni Yapma

Örgü yardımıyla pek çok örgü modeli hazırlanabilir. İsterseniz bir örgü kıyafet tasarlayabilirsiniz. Ya da havlunuzun kenarını örgü ile süsleyebilirsiniz. Dilerseniz de farklı şekiller yaparak dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. Bunlardan biri de çiçek yapımıdır. Pek çok örgü ile farklı çiçek yapımı vardır. Tamamen örgü ile çiçek yapılabilir. Ya da örgü keçe karışımı çiçekler yapılır. Ayrıca görsel olarak oldukça etkileyici iç içe geçmiş örgü çiçek de yapabilirsiniz.

İç İçe Halkalar Şeklinde Örgü Çiçek Nasıl Yapılır?

Örgü çiçek modelinin yapımı için tığ işi kullanılır. Bu uygulamaya zincir çekerek başlanır. Zincirlerden yarım yuvarlaklar elde edilir ve bunların içi doldurulmaya başlanır. Daha sonra yuvarlak görünümü elde edilen zincirlerin kenarlarına motif yapılır. Motifin yapımı ile birlikte çiçek deseni de ortaya çıkar Böylece iç içe halkalar şeklinde örgü çiçek yapılmış olur. Bu şekilde 3 adet halkanın iç içe geçmesi ile örgü çiçek tamamlanır.

Örgü çiçek yapımı için tek model bu değildir. Örgü ile hem çiçek deseni hem de daha farklı pek çok desen yapılır. İç içe geçmiş halkaların kenarlarına uygulanan motifleri değiştirerek pek çok model elde edilir. Bunlardan biri de kalp modelleridir. Kenar motiflerinin kalp şeklinde verilmesiyle ortaya oldukça hoş bir görüntü çıkar.

İç içe halkalar geçirip bunlardan çiçek yaparak; pek çok model elde ederiz. Elde ettiğimiz bu modelleri de farklı alanlarda değerlendirebiliriz. Örneğin iç içe geçmiş çiçek modeli yapılır ve bu modeller birleştirilir. Bu birleştirme sonucu şal ortaya çıkabilir. Başlangıçta istediğiniz uzunlukta modeli birbirine dikebilirsiniz. Bir sonraki sıraya geldiğinizde baştan ve sondan bu sayıyı azaltırsınız. Bir sonraki sıra için aynı işlemi tekrarlarsınız. Sürekli baştan ve sondan eksilttiğiniz modeller ile yavaş yavaş üçgen görünümü elde edebilirsiniz. Bu sıralamayı istediğiniz uzunluğa kadar ilerletirsiniz. Bu sayede oldukça hoş bir şal elde edebilirsiniz. Şal dışında bu modeli, yelek ya da hırka olarak da kullanabilirsiniz. Çok sayıda oluşturduğunuz çiçek modellerini birbirine ekleyerek oldukça gösterişli hırkalar yaratabilirsiniz.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe