fbpx
Harika Hobi Sitesi

Göz Kapağı Ameliyatı ile Zamanı Geriye Alın!

Göz kapağı ameliyatı ya da teknik adıyla blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanabilen cerrahi işlemi ifade eder. Yılların geçmesiyle birlikte yer çekimine yenik düşen yüz hatlarımızda kırışıklıklar, sarkmalar ve düşmeler meydana gelir. Göz kapağı ameliyatı, alt ve üst göz kapaklarında ortaya çıkan bu gibi yaşlanma belirtilerinden kurtulmak isteyen bireylerin başvurduğu bir estetik yöntemidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü, genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve göz kapaklarındaki derinin bollaşmasıyla daha belirgin hale gelir. Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir deformasyon değildir. Aynı zamanda fonksiyonel sıkıntılara da yol açabilen önemli bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda alındaki ve kaşlardaki düşüklük de göz kapağı düşüklüğüne eşlik eder ve bu durum estetik olarak çok daha kötü bir görüntüye sebep olur. Üst göz kapağı ameliyatı ile göz kapağı düşüklüğünden kurtulabilirsiniz. Operasyon yaklaşık olarak 1.5 saat sürer. Operasyon sırasında açılacak kesikler üst göz kapağının katlanma yerine denk geleceği için ameliyat izleriniz günlük hayatta fark edilmeyecektir. Üst göz kapağı ameliyatı basit bir işlem olarak nitelendirilir ve hastanın ameliyatı takip eden 48 saat içerisinde günlük hayatına dönebilmesi beklenir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı estetiği sadece üst göz kapağında görülen deformasyonlara bağlı değildir. Alt göz kapaklarında da torbalanma, renk değişimi ve çökme gibi istenmeyen durumlar gözlenebilir. Bu gibi istenmeyen durumların çözümü için başvurulan cerrahi yönteme alt göz kapağı ameliyatı denir. Alt göz kapağı ameliyatı, alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altına atılan kesik ile yağ yastıkçıklarının yerlerine asılması, gereksiz deri ve kas kütlesinin alınması ve bölgede bulunan yağ paketçiklerinin göz altı çukuruna yayılması gibi işlemlerden oluşur. Ameliyat sırasında yapılacak işlem sayısına göre genel veya lokal anestezi uygulanabilir. Alt göz kapağı ameliyatı duruma göre 1 ila 4 saat sürebilir. Operasyon sonrasında göz altı çöküklüğü hala devam ediyorsa iyileşme sürecinin ardından göz altlarına yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Ameliyat izleri kirpiklerin altında kalacağı için dışarıdan fark edilmeleri zorlaşacaktır. Ameliyat izleri yaklaşık bir yılın ardından fark edilemeyecek kadar solgunlaşacaktır.

göz kapağı ameliyatı1

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir? Operasyon sırasında kanama eğilimini arttırma riski olan antibiyotik ve aspirin gibi ilaçların kullanımı cerrahi işlemden en az iki hafta öncesinde bırakılmalıdır. Vücudun toparlanma ve iyileşme sürecini geciktireceği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı da en az üç hafta önceden bırakılmalıdır. Ameliyat sonrasında kanama, şişlik ve morluk gibi durumlarla karşılaşabileceğinizi bilmeli; iyileşme süreci boyunca rüzgar ve güneş gibi çevresel etkenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta boyunca spor, sauna, solaryum gibi ödem attıran aktivitelerden kaçınmalısınız. Eğer siz de göz kapaklarınızı uzman bir doktora emanet ederek göz kapağı ameliyatı ile yıllara meydan okumak istiyorsanız hemen Op.Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe