fbpx
Harika Hobi Sitesi

Örgü Çanta Modelleri – Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Her ne kadar daha eski yıllarda farklı örgü çanta modelleri daha çok kullanılsa da; halen günümüzde de farklı tasarım çantalar kullanmak isteyenler, bu modeller arasından seçimlerini gerçekleştirmektedirler. Elbette ki örgü çanta modelleri, rengarenk olabildiği gibi, tek tip renk kullanılarak da tasarlanabilmektedir. Beraberinde kullanılan zincirler, boncuklar, fermuar ve diğer aksesuarlar ile şıklık kazandırılan pek çok modele ulaşabilmek mümkündür. Genel olarak, farklı örgü çanta modelleri dendiğinde gereken malzemeler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır. Bu malzemelerin yanı sıra, farklı uygulama teknikleri de bu yazımız içerisinde yer almaktadır.farklı örgü çanta modelleri

Örgü çanta yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?farklı örgü çanta modelleri

 • İp (merserize tercih edilebilir)
 • Tığ (4 numaralı tercih edilebilir)
 • Makas
 • Astar
 • Fermuar (isteğe bağlı)
 • Çanta askısı
 • İğne

Farklı Örgü Çanta Modelleri Uygulama teknikleri nelerdir?farklı örgü çanta modelleri

Tercih edilecek olan çanta modeline uygun olarak farklı teknikler de tercih edilmektedir. Bu teknikler genel olarak aşağıda ki gibi sıralanmış olurken, sizlerde amacınıza ve zevkinize uygun bir teknik tercih edebilirsiniz.

 • Zincir çekme tekniği
 • Sihirli halka yapımı
 • İkili trabzan
 • Kontür birleştirme tekniği

Genel olarak; örgü çanta nasıl yapılır dediğinizde, gerekli örgü teknikleri arasında bunlar tercih edilmektedir.

Örgü Çanta Nasıl yapılır?farklı örgü çanta modelleri

İlk olarak sihirli halka yapımı ile başlanmaktadır. 5 adet zincir çekilerek, hemen yanına da 2 adet olacak şekilde ikili trabzan tekniği uygulanmalıdır. Sonrasında 2 adet ara zincir çekilerek, tekrardan 2’li trabzan ve 3 adet ikili trabzan şeklinde devam edilir. İlk sıra bittiğinde ise 4 adet zincir, 4 adet 2’li trabzan grupları oluşturulacaktır. Bu şekilde devam edilerek, motif kare olacak şekilde tamamlanır ve bu motiflerden çantanızın büyüklüğüne göre birleştirme yapılarak, çanta modeli hazır hale getirilir.

İsteğe göre kapama olarak, fermuar kullanılabildiği gibi, yine farklı bir model için ise aksesuar için düğmeler tercih edilebilir.

Diğer çanta modellerifarklı örgü çanta modelleri

Yukarıda ki çanta modeli için tercih edilen ip çeşidi, ebruli olurken, diğer çanta modelleri için istenilen ip tercih edilebilir. Yine tercih edilecek renkler, çanta modeline göre uygun olarak seçilebilir. Lif ve havlu kenarlıkları için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Görsellerde de fikir sahibi olarak, en şık modellere göz atabilirsiniz.

 

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe