fbpx
Harika Hobi Sitesi

Beş Parmak Tığ Oyası Yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere yazmalarınıza kolayca yapabileceğiniz beş parmak tığ oyasının yapımını paylaşacağım.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipliği
  • 22 no tığ

Yapımı

Beş parmak tığ oyası için öncelikle yazmamızın etrafını tığ battı yapalım. İl olarak başına bir alalım tığ battı içine girelim. 2 çekelim 4 adet zincir çekelim ara noktadan girelim ve kapatalım. Araya bir zincir çekip yandaki tığ battı içine girip iki iki çekelim .

4 zincir çekip ara noktadan girip kapayalım. Araya bir zincir çekip yandaki tığ battı içine girip iki iki çekelim . 4 zincir çekip ara noktadan girip kapayalım. 1 adet zincir çekelim örümcek çekelim. İpimizin ucuna alıp geniş bir şekilde kapatalım. Üzerine hemen 1 zincir çekelim. 7 adet zincir çekelim ve iki ilmeğe girip ipin ucuna alalım ve yuva yapalı.

6 zincir çekip aradan girelim ve kapatalım. Sık iğne yapıp aşağı inelim. 7 adet zincir çekelim. Başına üç kez alıp orta yuvaya girip önce bir sonra iki sonra iki osonra iki çekelim. 6 zincir çekelim.

Aradan girelim kapatalım 7 adet sık iğnesiyle aşağı inelim. 8. yi yuva içerisine sabitleyelim. Bu işlemi toplam 5 tane olana kadar yapalım. 4 atlayıp başına bir alalım iki iki çekelim. Araya bir zincir çekip yandaki tığ battı içine girip iki iki çekelim. 4 zincir çekip ara noktadan girip kapayalım. Araya bir zincir çekip yandaki tığ battı içine girip iki iki çekelim.

4 zincir çekip ara noktadan girip kapayalım. Araya bir zincir çekip yandaki tığ battı içine girip iki iki çekelim. 4 zincir çekip ara noktadan girip kapayalım. Vereceğiniz ara kadar bu şekilde devam edelim.

Farklı renge geçelim ve yaptığımız dalların kenarından girip sabitleyelim. 8 zincir çekip araya girelim ve kapatalım. 3 zincir çekelim ve tekrar araya girelim. Toplam 10 trabzan yapalım. Böyle devam edlim. İlk rengimize geçip tüm trabzanların tepesine üç zincir çekip yandaki trabzan tepesinde kapatalım. Böylece oyamızı tamamlayalım.

<
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe